Překližka
Překližka je souhrnný pojem pro desky z dřevěných materiálů, které se skládají z minimálně tří na sebe lepených vrstev dřeva, přičemž směry vláken sousedících vrstev jsou otočeny (většinou o 90°). Tím jsou do značné míry potlačeny vlastnosti materiálu dané směrem vláken („pracování“ dřeva bobtnáním a smršťováním).
Překližka je uspořádána symetricky a vždy má lichý počet vrstev. Vrstvy mohou být z dýhy, masivních dřevěných tabulí, masivních dřevěných tyčí nebo jiných dřevěných materiálů.
V závislosti na druhu vrstev se překližka rozděluje na následující druhy
- Dýhovaná překližka (pláty dýhy, speciální forma desky multiplex s tloušťkou minimálně 12 mm a minimálně pěti vrstvami)
- Laťovka („truhlářská deska“) s jednou střední vrstvou z řezaných dřevěných lišt nebo 8 mm silných, na výšku stojících tyček z loupané dýhy
- Desková překližka z napříč lepených masivních dřevěných tabulí
- Překližka sestavená s vnitřními vrstvami z jiného dřevěného materiálu (např. dřevotříska s dýhou jako krycí vrstvou).
Překližka nachází díky širokému spektru provedení a vlastností rozsáhlé možnosti použití, např. ve stavebnictví jako krycí deska, ale také při výrobě nábytku.
Zpracování překližky
Překližku lze obrábět (řezat, frézovat, brousit) a opatřovat krycí vrstvou stejně jako masivní dřevo. Protože krycí vrstvy jsou vždy z masivního dřeva (většinou vrstvy dýhy), je nutné při broušení respektovat stejné zásady jako při opracování masivního dřeva. Je nutné dbát na to, že u velmi tenkých dýhových krycích vrstev nebo druhů dřeva s hrubými póry může při stlačení desek někdy dojít k vymáčknutí lepidla skrz póry, což při následujícím procesu broušení může vést k rychlému zanášení brusného pásu. Klingspor vyvinul výrobky se speciálními vlastnostmi, které brání předčasnému zanášení.