Hustota posypu

Pod pojmem posyp popř. druh posypu se u brusných prostředků na podložce rozumí hustota, se kterou je brusné zrno naneseno na podložku. Přitom se rozlišují 3 druhy posypu:

Hustý posyp: podložka je téměř plně obsazena brusným zrnem. Velké množství špiček zrn, která se u tohoto posypu uplatňují, umožňuje velký úběr materiálu a dlouhou životnost brusného prostředku. Hustý posyp je typický pro brusné prostředky, které se uplatňují při obrábění kovů.

Polootevřený posyp: podložka je z cca 70 - 80 % obsazena brusným zrnem. Prostor mezi jednotlivými špičkami zrn umožňuje hromadění a odvod oděru z broušení. Polootevřený posyp je typický pro měkké materiály, např. broušení laků, plastů a neželezných kovů.

Otevřený posyp: podložka je z cca 50 - 70% obsazena brusným zrnem. Větší prostor mezi špičkami zrn u tohoto posypu snižuje zanášení a umožňuje odvod špon z oblasti broušení. Otevřený posyp se typicky uplatňuje u brusných prostředků na dřevo a jiné materiály, u nichž vznikají dlouhé špony, které by jinak brusný prostředek příliš rychle zanášely.

Nadto lze pomocí hustoty posypu uplatnit vliv na agresivitu brusného prostředku a jemnost broušeného povrchu.

Tlak = síla/plocha (p = F/A)

U otevřeného posypu brusného prostředku se vynaložená síla rozdělí na méně špiček zrn než u hustého posypu. Proto zrno proniká hlouběji a úběr je větší. Na druhé straně je při hustém posypu s mnoha špičkami zrn v akci přirozeně menší síla na jednotlivé zrno; zrno neproniká tak hluboko a broušený povrch je jemnější.

Vhodné výrobky

Zpět k znalostem o broušení