Podložka

U brusných prostředků na podložce lze volit z podložek z papíru, tkaniny, fíbru a fólie.

Papírové podložky jsou cenově příznivé a uplatňují se hlavně v aplikacích s nízkými požadavky na pevnost (plošné broušení). Podle plošné hmotnosti se dělí na A (velmi lehké) až G (velmi těžké) papíry.

Podložky z tkaniny jsou značně robustnější než papírové podložky a proto se zpravidla uplatňují u aplikací s vyššími nároky na odolnost proti přetržení, např. při hrubovacím broušení nebo profilovém broušení s brusnými pásy. Také zde sahá paleta nabídky od lehkých, vysoce flexibilních bavlněných podložek přes směsnou tkaninu z bavlny a polyesteru až po těžkou, proti přetržení vysoce odolnou polyesterovou tkaninu např. pro hrubovací broušení.

Fíbr (vulkánfíbr) je kompozitní materiál z bavlněných a celulózových vláken, která poskytují velmi homogenní a stabilní podložku, jež se používá výhradně u kotoučů brusného papíru.

Fóliové podložky se skládají z tenkého polysterového filmu, který poskytuje velmi plochou a proti přetržení odolnou podložku. V první řadě se používají u kotoučů a pásů pro jemné broušení povrchů, speciálně v oblasti lakování.

Vhodné výrobky

Zpět k znalostem o broušení