Vulkánfíbrové kotouče

Brusné kotouče vulkánfíbr (hovorově: kotouče brusného papíru) jsou kulaté brusné kotouče s nosným materiálem z vulkánfíbru, které mají na jedné straně vrstvu umělé pryskyřice a brusného zrna. Kotouče brusného papíru se používají s příslušnými nosnými talíři na úhlových bruskách, převážně při obrábění kovu. Bezpečnostní požadavky na kotouče brusného papíru a jejich nosné talíře jsou upraveny v EN 13743. Max. obvodová rychlost (maximální pracovní rychlost) činí u kotoučů brusného papíru 80 m/s.

Kvůli velmi široké paletě zrn a různým provedením nosných talířů sahá spektrum použití kotoučů brusného papíru od hrubovacích prací až po jemný výbrus ploch. Přednosti kotoučů brusného papíru oproti lamelovým brusným talířům a hrubovacím kotoučům jsou přitom dány elasticitou jejich podložky a tím dobrou schopností přizpůsobení, dále jemným, rovnoměrným vzhledem po broušení (ve srovnání s hrubovacími kotouči) a především příznivou cenou.

Nevýhodou ve srovnání s lamelovými brusnými talíři je menší životnost i poměrně vysoká citlivost kotoučů na vlhkost a teplotu.

Z hlediska posledních uvedených bodů platí pro kotouče brusného papíru následující doporučení:

  • Skladování při střední relativní vlhkosti vzduchu 45 – 65% [viz Skladování brusných prostředků]. Příliš vysoká nebo nízká vlhkost vzduchu vede k zvlnění těchto kotoučů.
  • Přecházení přehřátí.

Při přehřátí např. kvůli příliš vysokému tlaku nebo broušení na místě může dojít ke spálení a vzniku bublin v podložce a tím k vylomení zrn.

Klingspor nabízí skladem rozsáhlý program kotoučů brusného papíru ve všech běžných průměrech (Ø 50 – 230 mm), volitelně s jednoduchým kruhovým otvorem nebo otvorem ve tvaru hvězdy. Naše nabídka sahá od univerzálního korundového kotouče pro univerzální použití (CS 561) přes zirkonové kotouče s multipojivem i bez něj (CS 565/CS 570) pro použití na oceli popř. nerezové oceli až po prémiový kotouč s keramickým zrnem s multipojivem i bez něj (FS 964 ACT/FS 966 ACT) pro obrábění nerezových ocelí a vysoce legovaných ocelí. Vhodné nosné talíře v tvrdém, žebrovaném provedení pro těžké broušení (ST 358 A) i hladké, flexibilní talíře pro spíše plošná použití (ST 358) doplňují program. Kotouče brusného papíru jsou ve firmě Klingspor řezány moderní laserovou technikou, proto jsou poměrně snadno možné i speciální tvary jako např. růžice nebo mnohohrany nebo zvláštní velikosti pro speciální použití.

Vhodné výrobky

Zpět k znalostem o broušení