Role

Pracovní krok
Materiál
Stroj
Oblasti použití
Skupina výrobků
Role
Tvar provedení
Šířka/mm
Délka/mm
Stupeň jemnosti

Perfektní pro dokonalé výsledky broušení!

Brusné role jsou ideální pro vyhlazování, čištění a zušlechťování povrchů. Rozsáhlý sortiment výrobků společnosti Klingspor zahrnuje role pro ruční broušení a použití na ručních strojích při zpracování nejrůznějších materiálů - od dřeva přes kov až lak.

Brusné role spolu s brusnými pásy, archy, pásky a výseky se řadí do skupiny výrobků "povlakovaná brusiva", která se obvykle skládají ze čtyř až pěti komponentů:

  • Lepidlo
  • Základní nátěr
  • Brusné zrno
  • Vrchní vrstva
  • Volitelně: Povlak s účinnou látkou

Typ a kombinace těchto jednotlivých složek má rozhodující vliv na brusné vlastnosti konečného výrobku.

Podložka: papír nebo bavlna

Podložka nese brusná zrna a přenáší řezné síly na obrobek. Společnost Klingspor používá k výrobě brusných rolí především papír nebo bavlněnou tkaninu.

Papírové podklady brusných výseků se liší gramáží, a tedy i pružností a odolností proti roztržení. Brusné výseky s obzvláště lehkým podkladem se hodí především pro takové brusné práce, jako je broušení povrchu, pro které má odolnost proti roztržení menší význam. Čím větší je hmotnost na jednotku plochy, tím menší je pružnost a větší odolnost proti roztržení.

Každý, kdo hledá robustní, ale přesto pružné brusivo, které je schopné snadno zpracovávat i silně profilované obrobky, by se měl rozhodnout pro brusné role s látkovým podkladem. Brusné role s bavlněným podkladem jsou vysoce pružné a odolné proti roztržení a dokonale se tvarují podle obrysů obrobku. Existují také speciální výrobky, jako jsou role z netkané textilie nebo papíru s pěnovým povrchem, které se rovněž přesně přizpůsobí povrchu obrobku.

Pro dokonalé výsledky broušení - vysoce kvalitní brusné zrno s uzavřeným, polootevřeným a otevřeným povrchem.

Brusné zrno je zodpovědné za odstraňování materiálu a je ukotveno v základním nátěru. Všechny typy brusných zrn používané společností Klingspor jsou produktem syntetického výrobního procesu. Tato volba zrna umožňuje společnosti Klingspor zaručit trvale vynikající kvalitu. Otázka, které zrno je nejlepší volbou, závisí na broušeném materiálu. Obecné pravidlo je následující: Čím tvrdší je broušený materiál, tím tvrdší musí být brusné zrno. Společnost Klingspor používá pro své brusné role především karbid křemíku (zkráceně: SiC) a korund (oxid hlinitý).

Zrna karbidu křemíku jsou velmi tvrdá a křehká. Výhodou tohoto zrna je, že se odlamuje s mimořádně ostrými hranami, a proto brousí velmi agresivně. Karbid křemíku je vhodnou volbou pro broušení mimořádně tvrdých materiálů, např. kamene nebo skla, a pro práci s mimořádně měkkými materiály, jako je plast nebo kůže.

Korund je zrno, které je tvrdé a zároveň houževnaté. Toto zrno se rovnoměrně opotřebovává a vytváří brusné plochy mimořádně rovnoměrné kvality. Je vhodné například k broušení dřeva, kovu a nželezného kovu.

Kromě podkladu a zrna určuje vlastnosti brusných rolí také hustota posypu. Při výrobě nanáší společnost Klingspor zrna na podložku s uzavřeným, polootevřeným nebo otevřeným posypem. Hustota posypu zanechává mezi zrny větší nebo menší počet mezer. Brusné role s otevřeným posypem jsou ideální pro broušení dřeva, protože nabízejí větší prostor pro třísky, což zajišťuje nejlepší možný sběr a odvod brusného prachu, a tím zabraňuje ucpávání brusiva.

Více než jen barva - vrchní nátěry a nátěry s účinnými látkami

Vrchní vrstva ze syntetické pryskyřice zajišťuje bezpečné ukotvení brusné vrstvy v podkladovém materiálu, a tím i delší životnost. Zároveň slouží jako dodatečný štít proti silám působícím na zrno při broušení a dodává výrobku jeho typickou barvu.

Povlaky s aktivními činidly se aplikují jako doplňková složka a dodávají brusivu vlastnosti, které mají pozitivní vliv na životnost a proces broušení. Sortiment společnosti Klingspor nabízí brusné role se stearátovým posypem a technologií ACT.

Povlaky zabraňují / zpomalují zanášení brusného povrchu brusným prachem a nutnosti předčasné výměny brusiva.

V závislosti na použitých materiálech a kombinaci jednotlivých komponentů je výběr brusných válců společnosti Klingspor ideální pro zpracování:

  • Dřevo
  • Barva
  • Lak
  • Kov